«Мяккія і чыстыя, але моцныя як бабулін даматканы лён». І яшчэ 45 думак, чаму беларусы — крутыя!

Герои • редакция KYKY

Мы, беларусы, часта забываемся хваліць сябе і людзей вакол, таму што быць класнымі для нас — гэта база. А хваліць сябе трэба! Таму сёння, 9 жніўня 2023-га, рэдакцыя KYKY і яшчэ 45 прыемных нашаму сэрцу людзей вырашылі нагадаць, чаму беларусы — безапеляцыйна крутыя і самыя лепшыя людзі ў свеце (а вы можаце прызнацца ў каханні беларусам у каментарах у нашых тэлеграме ды інстаграме).

Анастасия Костюгова, медиаменеджер: «За последние годы я поняла, что могу злиться на беларусов, ругаться на беларусов, критиковать беларусов, раздражаться, но одно неизменно — я люблю беларусов. Потому что мы любим не за правильное поведение, или за какие-то конкретные вещи, мы просто любим людей за то, какие они есть. В 20-м году я увидела какие мы, беларусы, есть. И с тех пор я влюбилась».

Ника Сандрос, художница: «Беларусы круты — потому что мягкие и чистые, но крепкие как бабушкин домотканный лен, который невозможно смять, порвать или запятнать». 

Павел Данейко, гуру беларуской экономики: «Крутые, потому что умеют находить нетривиальные решения для выхода из кризисных ситуаций». 

Евгений Канаплев и Юлия Лейдик, фотографы: «Невероятные, креативные, изобретательные, терпеливые, живучие. Беларусы — великие помогаторы, при этом скромные и мега сексуальные». 

Глеб Семенов, тиктокер KYKY и ведущий ютуб-шоу: «Беларусы крутые, потому что корни предков Эми Уайнхаус — именно беларуские, а не какие-то там другие». 

Марына Ментусова: CEO Gender Equality Management: «Мы можам не губляць надзею, нават калі ўсе навокал кажуць, што мы вар'яты. Мы можам марыць, натхняць і падтрымліваць. І калі хтосьці спыняецца, побач будзе той, хто скажа: «Супакойся ды працягвай!». 

Миша Ильин, стендапер и журналист: «У беларусаў ёсць мова, якую не ведае ні Лукашэнка, ні Пуцін». 

Святлана Курс, культавая пісьменніца: «У беларусаў ёсьць прымаўка: «Круціцца, як скурат на агні». Некаторыя бачаць у ёй ведзьмінскія практыкі спальваньня жывога кажана, а я бачу фенікса. Мы круцімся, як скурат на агні, і выкруцімся жывыя. Вось чаму мы крутыя».

Антон Родненков, директор «Центра новых идей» и представитель команды Бабарико: «Упартыя! Чуллівыя! Вольныя!». 

Крысціна Рыхтэр, дарадца Ціханоўскай па прававых пытаннях: «Беларусы — гэта мікс моцы, вялікага таленту, веры ў сябе і чалавечай годнасці. Я ганаруся нашай салідарнасцю і здольнасцю да аб'яднання ва ўмовах, калі велізарныя рэсурсы выдаткаваныя на нашае раз'яднанне. Мы паставілі сабе самую складаную мэту, якая толькі можа быць у гэтым свеце — звяржэнне дыктатуры. І кожны дзень мы даводзім сабе і іншым, што мы не здаемся. Шлях нялёгкі, канец тунэля няблізкі, але мы пераможам, таму што беларусы нацыя, якая жыве з воляй у сэрцах. Жыве Беларусь!»

Арыгінальнае фота: @linadreik


Рыгор Астапеня, палітолаг: «Таму што беларусы растуць, як трава праз асфальт». 

Катерина Раецкая, ведущая, автор ютуб-проекта «Женщины тяжелого поведения»: «Чысценька», «порядочек», трудолюбие и трудоспособность. Казалось бы, звучит как стереотип о «чистых беларуских улицах», но беларусы одни из самых ответственных, системных, структурированных, бережливых и аккуратный людей, мне есть с кем сравнить. Беларусы — трудяги, всегда делают больше, чем требуется и превосходят ожидания. Выносливость, усердие, смекалка — это всё про нас. Но я так желаю нам нового навыка — научиться отдыхать, кайфовать и быть счастливыми для себя. Для этого, конечно же, нам нужны большие перемены, крепкая вера в наши ценности и друг друга, бережное отношение к правам человека и желаниям окружающих. И, конечно, нам нужно новое время, которое обязательно наступит». 

Ольга Чекулаева, журналистка: «Умеем, стиснув зубы и сжав кулаки, упрямо идти к своим большим (или маленьким) целям. И еще объединяться для созидания, а не для разрушения».

Павел Слюнкін, палітолаг: «Беларусы настойлівыя ў дасягненні сваіх мэтаў. Мы перажылі тых, хто ставіў мэтай нас знішчыць — цароў і імператараў, Сталіна і Гітлера. Няўжо нехта думае, што зараз будзе інакш?». 

Мария Колесова-Гудилина, адвокатка, участница «Беларуской ассоциации адвокатов прав человека»: «Беларусы незалежныя настолькі, што незалежныя нават ад незалежнасці. Нягледзячы на цяжкасці, яны працягваюць імкнуцца да лепшай будучыні для сваёй краіны». 

Виктор Малишевский, главред KYKY: «Мы себе не нравимся — и в этом наш шанс изменить cебя». 

Грустный Коленька, у которого есть свой подкаст: «Чем больше я общаюсь с беларусами, тем больше убеждаюсь, какие беларусы крутые. Потому что даже в самых ограниченных обстоятельствах мы не теряем надежду и продолжаем. Продолжаем верить, поддерживать, творить. Создавать музыку, картины, красивые обложки паспортов. Поэтому не останавливаетесь, беларусы, будьте офигенными!». 

Саша Ивулин, блогер, бывший политзаключенный: «Беларусы — крутые. В предыдущем предложении нужно ставить не точку, а восклицательный знак. Столько лет вывозить нереальную реальность, делая качество не благодаря, а вопреки могут только беларусы. Только нужно время от времени не забывать напоминать себе о том, какие мы все-таки классненькие. Мы частенько забываем это делать. Не надо так». 

Дзяніс Тарасенка, гурт РСП: «Мы аб'ядноўваемся, ствараем, кахаем, робім. Мы як насенне — нас закопваюць, а мы прарастаем. Мы, беларусы, крутыя!». 

Ліза Ветрава, блогерка: «Нягледзячы на тое, што мы вельмі розныя, на ўвесь той шлях, які мы прайшлі, на цяжкасці, якія былі — мы працягваем бараніць сваё, мы трымаемся разам. Мы — застаёмся адным народам. У нас адна мара на ўсіх — гэта неймаверна. І ў нас абавязкова ўсе будзе добра!». 

Сабіна Аліева, журналістка: «Мне было гадоў 15, я ўпершыню прыйшла валанцёрыць у адну з беларускіх НДА і ўпершыню адчула сябе часткай чагосьці большага. Тады я ўпершыню даведалася на практыцы, што такое салідарнасць. У 2020-м маленькая грамадзянская супольнасць, пра якую многія абіралі маўчаць або папросту не заўважалі, разраслася. 2023 год, у роднай краіне — катастрофа, у суседняй — вайна, у якую нас ўцягнулі. Што нязменна? Наша падтрымка адно аднаго. Нам не пляваць. І тым, хто ўнутры краіны, і тым, хто з'ехаў. І гэта важна. І пра гэта варта памятаць і часцей сабе нагадваць. Адразу на розум прыходзіць марафон салідарнасці з палітвязнямі (таксама правяралі ўвесь час, як дадаюцца штосекундна лічбы?). Мы можам шмат чаго, галоўнае не забываць, што нас шмат, мы падтрымліваем адзін аднаго і мы будзем і далей шукаць спосабы вярнуць сабе дом». 

Евгений Калмыков, продюсер, работал с «Ляпис Трубецкой: «Беларусы легко адаптируются, толерантны и мало п***ят [а больше делают]». 

Аляксандр Чахоўскі, прадзюсар: «Беларусы сексі! Яны ствараюць па ўсім свеце пэўны беларускі вайб: не здраджваюць сабе і сваёй ідэнтычнасці, вучацца ў іншых нацый і з павагай ставяцца да іх, транслююць у свет дабрату і эмпатыю, ствараюць крутыя арт-прадукты, вядуць бізнэс і дапамагаюць тым, каму патрэбна дапамога. А яшчэ яны вераць у тое, што Беларусь будзе вольнай, а ўсе беларусы і беларускі шчаслівымі». 

Андрей Завалей, ЛГБТК-активист: «Мы — хрупкие побеги новой жизни, которые хотят выкорчевать под корень. Но именно человеческое достоинство и взаимоуважение наших различий является нашим глубинным, уже окрепшим корнем и самым сильным оружием. Мы можем спорить и вступать в конфликты, потому что видим разные пути роста и развития наших стеблей, ветвей и крон на поверхности. Но глубоко под землей у нас есть что-то фундаментально общее. Что-то, из чего все мы произрастаем. Мы смогли этого достичь вместе, значит будзем жыць. Если не вечно, то хотя бы с достоинством, честью и любовью к своей стране. Несмотря ни на что».

Руслан Кулевіч, заснавальнік MOST Media: «Для мяне самыя крутыя — гэта мае калегі з Гродна — Павел Мажэйка, Анджэй Пачобут і Дзяніс Івашын. Гэта гарадзенцы, якія разумелі, што іх затрымаюць, але засталіся ў родным горадзе і працягнулі працу. Вось яны крутыя!». 

Лев Львовский, экономист: «Только беларусы могут переводить всё в доллары даже не приходя в сознание».

Daroha, видэаблогер і «экстрэміст»: «Cамая галоўная нашая мара — пра свабоду. І да сваёй мары мы ідзем ад пакаленьня да пакаленьня, менавіта таму абавязкова да яе прыйдзем». 

Ольга Лойка, главред «Plan B», бывшая политзаключенная: «Не люблю отмерять срок 9-м августа. Лучше 16-м, когда мы увидели, какие мы и сколько нас. А то, что мы рассредоточились по глобусу — это временно. География не сможет помешать истории». 

Александр Демидович, коммерческий директор, бывший политзаключенный: «Беларусы — какая-то забытая ветвь европейской этнической группы. В чем-то — наивные и в чем-то — идеалисты. В каких-то моментах — конченные терпилы или традиционалисты. Удивительным образом способные творить, делать бизнес и объединяться вместе не только ради, но вопреки. И при этом однозначно открытые и дружелюбные. К счастью, в 2020 году у нас был шанс. Это не последняя попытка». 

Павал Гарадніцкі, гурт РСП: «Таму што большасць з нас у 2020-м абрала бок праўды. Пачуццё ўласнай годнасці, а не чарку/шкварку. А яшчэ беларусы — самыя добрыя людзі ў свеце». 

Андрей Стрижак, BYSOL: «Потому что преодолели страх и вышли из «хат з краю», чтобы отстоять свой выбор».

Сергей Кузин, культовый радиоведущий, шоумен: «Когда я читаю заключительные слова на судах беларусов, я верю, что они и мы все победим. Парни и девушки из Беларуси, сражающиеся сейчас за свободу Украины и за свободу Беларуси, ничего, кроме гордости не вызывают». 

Арыгінальнае фота: @belaruskicry

Кацярына Дэйкала, юрыстка: «Мы — нацыя, якая выжыла насуперак і фактычна жыве пры «жывой» дзяржаве без дзяржавы, але ж усё роўна жыве. Гэта каштуе шмат, але ж і шмат дае трываласці  і  ўстойлівасці. Наша сіла ў нашай мяккасці, наша энергія ў нашым спакоі. Да, мы здымаем абутак, каб стаць на лаўку на пратэстах супраць дыктатуры і гэтай з’яве павінен быць помнік у Беларусі. Таму, што гэта самы сэкс нацыі».

Наста Базар, актывістка: «Беларускі і беларусы крутыя ў тым, каб працягваць ісці да сваёй мэты». 

Дмитрий Лепретор, адвокат: «Не растут помидоры на огороде? Сделаем так, чтобы колосились. Нет условий для развития целых отраслей? Придумаем свои и о них узнает весь мир! До 2020-го мы плохо понимали, сколько нас таких, которые вопреки всему идут к намеченной цели. А затем стало совершенно очевидно, что много. Очень много. Несмотря на извечные срачи, в нужный момент мы показываем, что вместе можем делать большие и правильные вещи. И, мне думается, что, несмотря на кажущуюся удаленность друг от друга и некоторый спад уверенности в себе, солидарность, содействие и синергия в конце концов позволят нам выдохнуть и жить спокойно в своей стране, выращивая в парниках с искусственным интеллектом самые вкусные в мире помидоры». 

Анна Златковская, писательница: «Потому что мы умеем заботиться друг о друге. Потому что мы душевные. Столько тепла и чуткости я видела только в нас.

Сергей Михаленко, фотограф, создатель фотопортала ZНЯТА: «Беларусы остались беларусами, несмотря на столетия культурного геноцида». 

Мікіта Моніч, мастацтвазнаўца: «Крутыя, бо здольныя адбудоўваць свае жыццё, нягледзячы на абставіны». 

Сабина Брило, писательница: «О чем бы мы ни говорили, о чем бы ни писали после лета двадцатого — это все о двадцатом. Девятое августа стало началом истории, которой (несмотря на все повторения) еще не было. Поэтому так тяжело. Никто еще не поднимал и не нес такой камень. Мы несем. Если поверить, что он — краеугольный в будущем мире, может быть, нести станет полегче».

Ольга Шпарага, философка: «Беларуски и беларусы круты тем, что черпают в поддержке друг друга новые силы и веру в торжество добра.Даже если это не касается всех-всех беларусок и беларусов, таких много».

Кирилл Волошин, соучредитель TUT.BY: «Потому что мы можем больше, чем другие без посторонней помощи».

Цімафей Акудовіч, гісторык: «Беларусы крутыя, бо ўсвядомлена слабыя».

Сяргей Календа, пісьменнік, стыліст, рэдактар часопіса «Мінкульт»: «Усе складана, беларусы падзяліліся на тых, хто  кто застаўся, хто з'ехаў. На тых, хто зачыніўся і выжывае, хто сядзіць, хто за Ціханоўскую, за ваяроў Каліноўскага, а нехта за Лукашэнку. І гэта вельмі розныя беларусы.  Можа,нават у гэтай разнастайнасці мы таксама крутыя».

Алесь Ждановіч (Маляваныч): «Беларусь — гэта белая птушка з падрэзанымі крыламі. Яе кроў на белых перках — самае чыстае, што есць у гэтым свеце. Калісьці яна ператворыцца ў магутнага зубра!». 

Александр Кнырович, блогер, предприниматель: «Крутые, потому что... смогли. Потому что есть Лявон Вольский и Артем Шрайбман, есть Катя Снытина и Павел Свердлов, и Александр Жданович (Маляваныч), и Маргарита Левчук и Костя Каверин, и многие, многие другие. Есть разум, душа и совесть. Всё у нас есть. И мы – есть».

Саша Романова, медиаменеджер: «Мы требовательны к самим себе и любим поныть, что все делаем не так. Но наша ценность в том, что мы существуем, не растворяясь ни в русских, ни в советских, ни в каких бы то ни было ещё гражданах. Каждый беларус достоин любви за то, что он — беларус».

Максим Жбанков, культуролаг: «Таму што беларусы — «ліючыяся формы», якія немагчыма закатаць у асфальт».

Заметили ошибку в тексте – выделите её и нажмите Ctrl+Enter

«Дети быдла стали хозяевами жизни». Как меняется мышление беларуса после выезда за гос. границу — записали монолог

Герои • Мария Мелёхина

Ангус – музыкант культовой беларуской метал-группы «Торнадо», которая разрывала залы еще в 80-х, а в 90-х стала популярна и за рубежом. 16 лет Ангус работал на Ближнем Востоке, а потом вернулся в Беларусь, чтобы вести бизнес и жить в родной стране. Но бизнеса не получилось, как и смены режима в 2020-м. Ангус в очередной раз решил уехать из Беларуси, а KYKY поймал его как раз после пересечения границы, чтобы понять: о чём думает человек, который решает разорвать связь с этой страной.